School Calendar | The King's School, Canterbury

Netball: pre-season training (selected senior & junior players)

08:30 Wednesday 4 January: Recreation Centre

Football: pre-season training (1st/2nd XI squard)

10:00 Wednesday 4 January: University of Kent

Hockey: pre-season training (1st XI squad)

10:00 Wednesday 4 January: Birley's

Hockey: pre-season training (U15A & U14A squads)

10:00 Wednesday 4 January: University of Kent

Start of Lent term 2017

18:00 Wednesday 4 January

Crypt Choir rehearsal

18:30 Wednesday 4 January: Song School

Teenagers Translated sessions for Shells

14:30 Thursday 5 January

Holy Communion

07:30 Friday 6 January: Memorial Chapel

Football: team trials for all year groups

All day Saturday 7 January

Lacrosse: training for all players

All day Saturday 7 January

Cross Country: Kent Championships: Senior Boys & Girls

All day Saturday 7 January: Brands Hatch, West Kingsdown

Swimming: Icebreaker Championships (selected swimmers)

All day Saturday 7 January: Kingsmead

Swimming: Icebreaker Championships (selected swimmers)

All day Saturday 7 January: Kingsmead

Netball v Pilgrims Netball Club

13:30 Saturday 7 January: Recreation Centre

1st & 2nd VIIs (H)

Hockey v St Lawrence College

14:15 Saturday 7 January: Birley's & St Lawrence College

1st XI, U15A, U15B & U14B XIs (A) 2nd & U14A (H)

The Bailey House concert

19:30 Saturday 7 January: Peter Stone Room

Swimming: Icebreaker Championships (selected swimmers)

All day Sunday 8 January: Kingsmead

Evensong (Crypt Choir)

18:30 Sunday 8 January: Cathedral Quire

Fifth Form school examinations (all day)

All day Monday 9 January: Shirley Hall

IGCSE Mathematics paper 1 (AM only)

08:30 Monday 9 January: Schoolroom

Club Hispano talk by Dr Federico Bonaddio

18:40 Monday 9 January: Schoolroom

Dr Federico Bonaddio (King's College, London) on Lorca's Bodas de Sangre and La Casa de Bernarda Alba

13+ D&T Scholarship examination

All day Tuesday 10 January

Fifth Form school examinations (all day)

All day Tuesday 10 January: Shirley Hall

Football v St Lawrence College: 1st XI (H)

14:30 Tuesday 10 January: Birley's

1st XI (H)

Hockey v Harvey Grammar School (U14 Kent Cup-first round)

15:00 Tuesday 10 January: Polo Farm

U14A XI

Lacrosse v Dulwich Prep School, Cranbrook

16:00 Tuesday 10 January: Dulwich Prep School

U14 XII (A)

Netball v Benenden School

16:15 Tuesday 10 January: Benenden School

U15A, U15B, U15C, U15/U14D, U14A, U14B & U14C VIIs (A)

The OKS AGM & Committee meeting

18:30 Tuesday 10 January: The Calvary & Guards Club, Piccadilly

King's School talk

19:40 Tuesday 10 January: Schoolroom

Fifth Form school examinations (all day)

All day Wednesday 11 January: Shirley Hall

Fifth Form school examinations (all day)

All day Thursday 12 January: Shirley Hall

Linacre Society talk by Dr D. Titterton

13:50 Thursday 12 January: Bio Lab 5

'A day in the life of a GP'

Fifth Form school examinations (all day)

All day Friday 13 January: Shirley Hall

Special (non-CE) 13+/14+ Entrance examinations

All day Saturday 14 January

Fencing: BRC U20 Men's Epee

All day Saturday 14 January: Leon Paul Centre, London

Swimming: Kent Schools' Championship Gala (selected swimmers)

All day Saturday 14 January: Hartsdown, Margate

Fifth Form school examinations (AM only)

08:30 Saturday 14 January: Shirley Hall

2pm & 3pm: Netball v Cranbrook School

14:00 Saturday 14 January: Cranbrook School

2nd, U15A, U14A & U14C VIIs (A), 2pm 3rd, U15B, U15C & U14B VIIs (A), 3pm

Lacrosse v Haileybury College

14:00 Saturday 14 January: Haileybury College

1st, 2nd & U15A XIIs (A)

2pm & 3pm Netball v Cranbrook School

14:00 Saturday 14 January: Cranbrook School

2nd, U15A, U14A & U14C VIIs (A), 2pm 3rd, U15B, U15C & U14B VIIs (A), 3pm

Football v Sevenoaks School

14:30 Saturday 14 January: Birley's & Sevenoaks School

1st XI, 2nd, 3rd, 4th, U16A & U16B XIs (H) U15A, U15B, U14A & U14B XIs (A)

Hockey v Cranbrook School

14:30 Saturday 14 January: Birley's & Cranbrook School

1st XI, U14A XI (A) 2nd, 3rd, U15A, U15B & U14B XIs (H)

Cross Country: The 43rd Boys' Knole Run & The 21st Girls' Knole Run

14:30 Saturday 14 January: Sevenoaks

Fencing: BRC U20 women's Epée

All day Sunday 15 January: Leon Paul Centre, London

SOAS Debating Competition (selected pupils)

All day Sunday 15 January: SOAS Campus, London

Evening (Crypt Choir)

18:30 Sunday 15 January: Cathedral Quire

16th-19th Jan - French Lycée Exchange (1st cohort)

All day Monday 16 January

Fifth Form Art examination

All day Monday 16 January

Blaxland Society dinner & talk by Joe Radcliffe & Paul Lulham

18:30 Monday 16 January: Gateway Chamber

Joe Radcliffe & Paul Lulham (Transport & Urban Planners, KCC) 'Transport & Urban Planning in the South East UK.'

IGCSE Mathematics Paper 2 (AM only)

08:30 Tuesday 17 January: Schoolroom

Squash v Sevenoaks School

14:30 Tuesday 17 January: Recreation Centre

Boys & Girls' 1st Vs (H)

Netball v Barking Abbey School

15:00 Tuesday 17 January: Barking Abbey School

1st & 2nd VIIs (A)

Hockey v Tonbrigde School (U16 Kent Cup-first round)

15:30 Tuesday 17 January: Polo Farm

U16A XI (H)

Netball v Lingfield School

16:15 Tuesday 17 January

U15A, U15B, U15C, U14A, U14B & U14C VIIs

Hockey v Chatham & Clarendon Grammar School (U18 Kent Cup-first round)

16:30 Tuesday 17 January: Polo Farm

1st XI (H)

Basketball: Boys' Senior Inter-House Competition: 3 v 3

16:30 Tuesday 17 January: Recreation Centre

English department workshop on poetry with Rebecca Watts

16:40 Tuesday 17 January: Maugham Library

Swimming v Benenden

17:30 Tuesday 17 January

Senior, U16 & U14 Girls (A)

Harvey Society talk by Dr Emma McCabe (UKC)

19:30 Tuesday 17 January: Chemistry Lab 5

'Functional materials.'

Marlowe Society poetry reading & talk by Rebecca Watts (poet)

19:30 Tuesday 17 January: Gateway Chamber

Canterbury Youth Parliament (selected 6b Politics pupils)

09:00 Wednesday 18 January: Canterbury Christ Church University

King's Society visit to Rodin & Dance: The Essence of Movement

10:30 Wednesday 18 January: Courtauld Institute

Hockey v Kent College

14:45 Wednesday 18 January: Birley's & Kent College

1st XI (A) 2nd XI (H)

Lacrosse: Kent Schools U14 Indoor Tournament

17:45 Wednesday 18 January: Benenden

Fifth Form Spanish mini-exchange (for selected students) with Broadstairs English School

11:55 Thursday 19 January

IGCSE Drama Desvised Examination

18:30 Thursday 19 January: St. Mary's Hall

7pm for 7.30pm Purples Guest Supper

19:00 Thursday 19 January: St. Augustine's Refectory

British Biology Olympiad (for selected 6a Biologists) - runs until 27th Jan

All day Friday 20 January

Start of Fixed Weekend Exeat (Houses close from 5pm until Sunday 22nd January)

17:00 Friday 20 January

End of Fixed Exeat (Houses open from 5pm)

21:30 Sunday 22 January

23rd-26th Jan - French Lycée Exchange (2nd cohort)

All day Monday 23 January

Arrival of PGCE students from Bilkent University (staying until Sat 4th Feb)

All day Monday 23 January

Linacre Medical Society talk by Sarah Katz-Crowther

19:30 Monday 23 January: Bio Lab 5

'Diagnosing patients that cannot speak.'

6b Geography Urban Studies trip to the London Docks & Olympic site

08:00 Tuesday 24 January: London Docks & Olympic Site

King's Society prepares perfect puddings

10:00 Tuesday 24 January: Birley's Pavilion

Singing master classes with Edward Grint (from 11am)

11:00 Tuesday 24 January

East Kent Schools' Debating Tournament

14:00 Tuesday 24 January: Schoolroom

Football: Futsal @ Sevenoaks: 1st XI (A)

14:00 Tuesday 24 January

Netball: U18 Birley's Invitational Tournament

14:30 Tuesday 24 January

Squash v Tonbridge School

14:30 Tuesday 24 January: Recreation Centre

Boys' 1st & 2nd Vs (H)

Basketball: Boys' Junior Inter-House Competition: 3 v 3

16:30 Tuesday 24 January: Recreation Centre

Hockey v Kent College

16:45 Tuesday 24 January: Kent College

U14A XI (A)

Recital with Edward Grint

18:30 Tuesday 24 January: Peter Stone Room

East Kent Schools' Debating Tournament Final

18:45 Tuesday 24 January: Gateway Chamber

University information session with representatives

19:30 Tuesday 24 January: Schoolroom

Representatives from London Schools of Economics, Imperial, King's & University Colleges, London

British Mathematical Olympiad (second round)

09:00 Thursday 26 January

6a English showing (with short interval) of an RSC production of Shakespeare's Othello

14:30 Thursday 26 January: Schoolroom

Cantebury Historical Society & Durnford Society talk by Professor Christopher Tyerman

19:00 Thursday 26 January: Cathedral Archives

Professor Christopher Tyerman (Herford College, Oxford) 'How rational were the Crusades?'

King's School talk by the Rt Hon. Greg Clark, MP

19:40 Thursday 26 January: Schoolroom

Rt Hon. Greg Clark, MP (Secretary of State for Business, Energy & Industrial Strategy) 'Industrial Strategy in the UK.'

Shakespeare Talk by Anthony Lyons (followed by group discussions)

18:30 Friday 27 January: The Maugham Library

'Hamlet-A Palpable Hit.'

Lacrosse: team practice

All day Saturday 28 January

Cross Country: South of England Championships - Boys & Girls

All day Saturday 28 January: Parliament Hill

Swimming: Kent Championships (selected pupils)

All day Saturday 28 January: Crystal Palace

Sixth Form Mathematics master class (selected pupils)

11:00 Saturday 28 January: University of Kent

Saturday Smarties: Science master class for visiting primary school children

12:30 Saturday 28 January: Science labs

Hockey v Alleyn's School

13:15 Saturday 28 January: Birley's & Alleyn's School

1st XI, U15A, U15B, U14A & U14B XIs (H) 2nd & 3rd XIs (A)

Netball v Duke of York's RMS

14:00 Saturday 28 January: Recreation Centre

4th, U15C & U14C (H), 2pm

Netball v St Lawrence College

14:15 Saturday 28 January: Recreation Centre & St Lawrence College

1st VII, 2nd & 3rd VIIs (A) U15A, U15B, U14A & U14B VIIs (H)

1.30pm & 2.30pm Football v Colfe School

14:30 Saturday 28 January: Birley's & Colfe School

1st XI, 2nd, 3rd, U16A & U16B XIs (A), 2.30pm U15A, U15B, U14A & U14B XIs (H), 1.30pm

The King's School Charity Rock Concert

19:30 Saturday 28 January: Shirley Hall

Swimming: Kent Championships (selected pupils)

All day Sunday 29 January: Crystal Palace

Swimming: Sussex Relays (selected pupils)

All day Sunday 29 January: Horsham

Matins (Chapel Choir)

09:30 Sunday 29 January: Cathedral Nave

Meeting for Fifth Form boarders & their parents

10:45 Sunday 29 January: Shirley Hall & Classrooms

Roman Catholic Confirmation Service

13:30 Sunday 29 January: St Thomas' Church, Canterbury

30th-31st Jan: Music Scholarship auditions

All day Monday 30 January

13+ Music Scholarship auditions

All day Monday 30 January: Synagogue

Physics A2 Olympiad (second round-by invitation only)

All day Monday 30 January

Candlelit Pilgrimage & Rehearsal in the Cathedral for Confirmation candidates

19:30 Monday 30 January: Cathedral

13+ Music Scholarship auditions

All day Tuesday 31 January: Synagogue

Remove Mandarin trip to the British Museum & China Town, London

08:45 Tuesday 31 January: London

Lacrosse: Kent Schools' U14 Tournament

14:00 Tuesday 31 January: Birley's

Squash v Wellesley House: Girls 1st V (H)

14:30 Tuesday 31 January: Recreation Centre

Girls 1st V (H)

Swimming: The Weald & Downland Trophy tournament: Open

14:30 Tuesday 31 January: Tonbridge

U16 & U14 Boys & Girls

Netball v Lingfield School

15:30 Tuesday 31 January: Lingfield School

1st, 2nd, 3rd, 4th VIIs (A), 3.30pm

English department workshop on essay writing with Jim McCue

16:40 Tuesday 31 January: The Maugham Library

Theatre Studies A2 practical examination groups 1 & 2 (devised) performances

19:00 Tuesday 31 January: St. Mary's Hall

Marlowe Society talk by Jim McCue

19:30 Tuesday 31 January: Gateway Chamber

Jim McCue (editor of The Poems by T.S. Eliot)