Our Lent Term Open Days will now be delivered as online live events. Register here –  Open Mornings

Our Admissions Office is open for enquiries. Please contact admissions@kings-school.co.uk

  

Sport: Lent Term Week 4

27th January

Football
1st XI Futsal tournament – 4th

Hockey
1st XI v St Edmund’s (won) 4-0 – Kent Cup
U14 A v St Edmund’s (won) 5-0 – Kent Cup
3rd XI v St Lawrence (lost) 2-3

Netball
3rd VII v St Edmund’s 1st VII (lost) 9-10
4th VII v St Edmund’s 2nd VII (won) 5-3
Senior Inter House Tournament – Walpole House winners
Junior Inter House Tournament – Walpole House winners

Lacrosse
U15 Benenden Tournament – 6th

28th January

Football
2nd XI v Bethany (drew) 2-2

31st January

Football
1st XI v Worth (lost) 1-2
2nd XI v Worth (won) 3-2
U16 A v Worth (won) 2-1

Netball
2nd XI v Sutton Valence (won) 29–11
3rd XI v Sutton Valence (won) 25-5
U15 A v Sutton Valence (drew) 23-23
U15 B v Sutton Valence (lost) 10-21
U14 A v Sutton Valence (won) 30-14
U14 B v Sutton Valence (won) 32-7

Hockey
1st XI v Alleyn’s (lost) 0-2
2nd XI v Alleyn’s (lost) 0-1
3rd XI v Alleyn’s (lost) 0-5
U15 A v Alleyn’s (won) 8-2
U14 A v Alleyn’s (lost) 0-5
U14 B v Alleyn’s (lost) 0-5

Rowing
Quintin Head
1st VIII finished 14th in the Senior Event.
2nd VIII finished 18th in the Junior Eights.

Cross Country
Kent Schools League

Girls
Maddy Mills – 1st
Justine Lambert – 2nd
Olivia Wilson – 3rd
Olivia Simpson – 4th
Lucy Hogg – 5th
The girls finished 1st in the team event.

Boys
John James – 2nd
George Hill – 5th
Hal Evans – 12th
Tom Cowderoy – 18th
Chris Yau – 19th
The boys finished 3rd in the team event

Swimming
Kent Schools Championships
The Girls Relay team finished 10th overall in both the Freestyle and Medley relays..
The Boys Freestyle Relay team finished 4th.
Ivan Prisyazhnyuk claimed a Silver medal in the Breastroke Final.
Joe Shailer won Silver in the 200 Medley final breaking a 15 year old school record and took 5th place in the Backstroke. 
Stephanie Andrews struck Gold in the 100m Breastroke becoming Kent Champion.